Titlu implicit

• This event has passed.

DARURI DE MOȘ NICOLAE

1 decembrie @ 09:00 - 3 decembrie @ 17:00

Cu ocazia sărbătorii Sfântului Nicolae, între 1 și 3 decembrie, orele 9:00 – 17:00,  Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” organizează un târg cu obiecte tradiționale românești. De la păpuși la icoane, de la instrumente muzicale la vase din lut, meșteri populari din București și din țară vin la muzeu cu obiecte lucrate de ei înșiși, pe care vizitatorii le vor putea face cadou celor dragi.

Și pentru că tot se apropie sărbătorile iernii, este un bun prilej de a pune început bun vieții noastre. În acest sens, între 29 noiembrie și 15 decembrie, muzeul va desfășura o campanie de donații, prin care să-i ajute pe copiii defavorizați din satul Poiana Negustorului, jud. Bacău, să nu-și piardă speranța că Moș Crăciun există. Oricine poate veni la muzeu cu obiecte – hăinuțe, jucării, rechizite, cărți -, iar acestea vor fi ulterior dăruite micuților ce au atât de mult nevoie de ajutorul nostru.

Start:
1 decembrie @ 09:00
End:
3 decembrie @ 17:00
Event Category:

Venue

Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”
Bucuresti, sector 1, România