Titlu implicit

Loading Evenimente

« Toate Evenimentele

Oala de sarmale a bunicii

17 august @ 10:00 - 18:00

Expoziţie itinerantă organizată în colaborare cu Muzeul Judeţean Satu Mare, Complexul Muzeal Astra Sibiu, Muzeul Satului Bănăţean Timişoara, Muzeul de Istorie şi Artă Zalău. Expoziţia va aduce în atenția vizitatorilor oale de sarmale tradiționale din diferite regiuni ale României, dar şi alte obiecte de patrimoniu (lemn, textile) din colecţiile muzeelor participante la acest proiect. Aceasta va face parte din cadrul Evenimentului Cârstovul viilor, Ziua Crucii 15 -17 septembrie, eveniment cultural ce marchează conform calendarului popular viticol începutul culesului viilor la români.  Se vor desfăşura şi alte evenimente conexe legate de gastronomia tradiţională din diferite zone ale ţării, rețete tradiţionale şi inedite de sarmale apaținând diferitelor etnii, dar și din regiunile reprezentate de muzeele partenere, tradiții specifice Sărbătorii Cârstovul viilor și mesteșugul olăritului, reprezentat de meșterii populari prezenţi la târg.

Expoziţia va fi itinerată şi expusă la toate muzeele partenere după următorul calendar:

Muzeul Judeţean Satu Mare 5 decembrie  – 28 februarie 2017;

Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău  15 martie – 15 mai 2017;

Muzeul Satului Bănățean Timișoara 23 mai – 15 iulie 2017;

Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” București 17 august – 11 octombrie 2017;

Complexul Național Muzeal Astra Sibiu –  2019

Data: