Titlu implicit

« Toate Evenimentele

Ziua Internaţională a Muzeelor – a 41–a ediţie

18 mai @ 09:00 - 19:00

Tema celei de a 41 – a ediţii este: „Muzeele și istoria contestată: Spunând inefabilul în muzee”.

Obiectivul Zilei Internaționale a Muzeelor este de a crește gradul de conștientizare a faptului că, „Muzeele sunt un mijloc important de schimb cultural, îmbogățirea culturilor și dezvoltarea înțelegerii reciproce, cooperarea și pacea între popoare”. Organizată și în jurul valorii de 18 mai a fiecărui an, evenimentele și activitățile planificate pentru a sărbători ziua Internațională a Muzeelor poate dura o zi, un weekend sau o săptămână întreagă.

Participarea la Ziua Internațională a Muzeelor este în creștere printre muzee din întreaga lume. În 2016, mai mult de 35.000 de muzee au participat la eveniment, în unele 145 de țări.

Muzeul Satului va oferi publicului un program de spectacole de muzică populară şi muzică clasică, târg cu meşteri populari, lansări de carte, parade ale costumului tradiţional românesc dar şi  ale grupurilor etnice din România, teatru. O expoziție de patrimoniu ale cărei obiecte vor ”vorbi” publicului va marca tema propusă de ICOM anul acesta.

Data:
18 mai
Orele:

Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”
Bucuresti, sector 1, România
hit