Marcel Zahaniciuc a trecut la cele veșnice

Cu profundă durere anunțăm moartea colegului nostru Marcel Zahaniciuc, reputat etnolog şi promotor al culturii tradiționale, fost director al Muzeului „Arta Lemnului” din Câmpulung Moldovenesc, jud. Suceava, pe care l-a condus cu devotament şi profesionalism timp de peste 50 de ani. Muzeul din Câmpulung Moldovenesc a fost înființat în anul 1936 și din anul 1968 a fost condus de Marcel Zahaniciuc. Cu dragoste, cu abnegație, cu sacrificiu. A trecut prin perioade grele, dar a reușit sa salveze instituția de fiecare dată. Autor a mai multor studii si cărți, printre care și „Zona Etnografică Câmpulung Moldovenesc”, a lăsat generațiilor de tineri informații prețioase și exemplul unui om devotat meseriei sale.

Cei care l-au cunoscut, inclusiv angajații Muzeului Naţional al Satului “Dimitrie Gusti”, regretă profund pierderea unui prieten adevărat, a unui profesionist, a unui om care avea încă multe de spus.

Dumnezeu să-l odihnească în pace! Drum în lumină, drag coleg!

Website Security Test