Centrul de Informare și Documentare pentru Public ”Radu Florescu”

1. Acasă
  2. »
  3. Despre noi
  4. »
  5. Centrul de Informare și...

Centrul de Informare și Documentare pentru public ”RADU FLORESCU”

Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” este o instituție de prestigiu în peisajul cultural românesc, un simbol și o mărturie a veșniciei, o oază de liniște, de meditație și de instruire etnografică pentru cunoașterea identității noastre etnoculturale.

În cadrul Muzeului se află Centrul de Informare și Documentare pentru public ”Radu Florescu” care dispune de un spațiu generos, dotat cu logisitica necesară desfășurării activităților de bibliotecă, de cercetare documentară și de organizare a evenimentelor culturale.

Centrul de Informare și Documentare pentru public ”Radu Florescu” oferă atât elevilor, studenților și specialiștilor din diverse instituții cât și publicului larg, informații pe suporturi multiple – cărți, dicționare, enciclopedii, ziare, reviste, materiale din colecțiile științifice – acces la internet, realizează lansări de publicații, proiecții de filme documentare, conferințe, diverse ateliere pentru copii și activități de informare prin realizarea bibliografiilor solicitate.

În spațiul C.I.D.P. ”Radu Florescu” este pus la dispoziție fondul de publicații al Bibliotecii. Consultarea acestuia se face pe baza unei cereri adresate conducătorului instituției.

Tarifele aprobate pentru biblioteca Muzeului Național al Satului ”Dimitrie Gusti” conform Ordinul Ministrului Culturii nr. 3170 din 22.07.2022 – vezi aici – sunt :

Eliberare permis

• 1. Permis biblioteca 10 lei/buc.

(1 săptămână)

• 2. Permis pentru sala de lectură 30 lei/an

Servicii de lectură la Bibliotecă-Sala de lectură

Documente
  • 1. Copii xerox 1 leu/pag/A4/alb-negru

după materialele de bibliotecă alb-negru

• 2. Copii xerox 3 lei/pag/A4/color

după materialele de bibliotecă color.

*Pe baza unei motivații; nu mai mult de 30 de file

• 3. Scanări după materiale 2 lei/pag/A4

Scanări după materiale de bibliotecă (150 dpi) și copiere pe suportul solicitantului

• 4. Stocarea pe CD/DVD 10 lei/suport

Stocarea pe suportul muzeului (CD, DVD)

*Pe baza unei motivații; nu mai mult de 30 de file

*Numai dacă starea fizică a documentului permite

**Este permisă fotografierea cărții cu aparatul propriu dar numai cu acordul custodelui de sală.

Înscrie-te la Newsletter-ul nostru!

Obțineți cele mai recente știri, oferte exclusive și actualizări ale muzeului.

TUR VIRTUAL MUZEUL SATULUI

Prezentare Muzeul Satului