Titlu implicit

Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Feminitate și împodobire (Lyon, Franța)

20 februarie - 1 martie

Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” din București a deschis în data de 20 februarie 2019 expoziţia Feminitate şi împodobire/Féminité et mise en beauté, organizată în parteneriat cu Consulatul General al României la Lyon şi Primăria oraşului Lyon.

Expoziția  Feminitate şi împodobire, înregistrată la OSIM din anul 2017, a fost itinerată în Italia și Franţa.

Din 20 februarie până la 1 martie 2019, în Salonul de Recepție al Primăriei arondismentul 6 Lyon, vizitatorii au ocazia să admire costume de port popular din patrimoniul Muzeului Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” din București, adevărate expresii de originalitate, creativitate, adaptabilitate la mediu și condițiile socio-economice, dar și de mentalitate si spiritualitate rurală.

Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 20 februarie – 1 martie 2019, în Salonul de Recepție al Primăriei sectorului 6 Lyon (58, rue de seze – 69006, Lyon, Franţa).

Începere:
20 februarie