Titlu implicit

Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

România pitorească

4 octombrie 2018 - 21 octombrie 2018

Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” vă invită joi, 4 octombrie 2018, începând cu ora 17:00, în sala Gheorghe Focșa din Șos. Kiseleff nr. 28, la vernisajul expoziției de fotografie România pitorească, a fotografului Andrei Daniel Bădescu.

Devenit membru al Asociației Artiștilor Fotografi din România în 1954, Andrei Bădescu a participat la mai multe expoziții de fotografie care l-au consacrat mai ales ca fotograf al naturii. Încă de la prima expoziție personală, din 1958, unde a expus circa 60 de fotografii, alb-negru și color, presa zilei a remarcat „capacitatea sa de a vedea și de a reține aspectele universului minuscul din care desprinde sensuri majore(…)” (M.I. Pascu). De atunci și până în prezent, Andrei Daniel Bădescu fotografiază peisaje, monumente ale naturii, monumente de arhitectură, muzee, stațiuni climaterice și balneoclimaterice, sporturi de iarnă, artă populară, colaborând constant cu principalele publicații ale Oficiului Național de Turism, ale Ministerului Turismului.

Vă invităm la Muzeul Satului din București să vedeți un carusel de imagini cu cele mai frumoase peisaje și locuri din România, în perioada 4 – 21 octombrie 2018, de miercuri până duminică, între orele 10:00 – 18:00.

Începere:
4 octombrie 2018