Anunț redeschidere muzeu

Dragii nostri,

Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” se redeschide miercuri, 20 mai 2020, ora 10:00.

Programul de vizitare va fi între orele 10:00 – 18:30, de luni până duminică.

În conformitate cu Ordinul nr. 2855/830/2020, emis de Ministerul Culturii si Ministerul Sănătății, privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară, se instituie următoarele reguli:

• OBLIGATIVITATEA PURTĂRII MĂȘTII (MEDICALĂ/NONMEDICALĂ), CU ACOPERIREA GURII ȘI NASULUI
  • RESPECTAREA DISTANȚEI DE MINIMUM 1,5m ÎNTRE PERSOANE
  • LIMITAREA GRUPURILOR DE VIZITATORI LA 5 PERSOANE
  • LIMITAREA VIZITEI LA UN INTERVAL DE TIMP DE 2 ORE
  • INTERZICEREA ACCESULUI ÎN MUZEU A PERSOANELOR CARE PREZINTĂ SIMPTOME DE INFECȚIE RESPIRATORIE (TUSE, STRĂNUT, RINOREE)
  • INTERZICEREA ACCESULUI ÎN MUZEU A PERSOANELOR CARE PREZINTĂ O TEMPERATURĂ PESTE 37,3°C SAU CARE REFUZĂ SĂ LE FIE VERIFICATĂ TEMPERATURA

Muzeul nostru a pregătit o serie de măsuri pentru prevenirea COVID-19, astfel încât dumneavoastră să fiți în siguranță:

• Intrarea în muzeu se va face prin Șos. Kiseleff, nr. 28, iar ieșirea prin Șos. Kiseleff nr. 30 și poarta „Miorița” (Parcul „Regele Mihai I” – Debarcader).
  • Au fost montate panouri informative cu normele sanitare (purtat măști, mănuși etc.) și de distanțare socială recomandate de Institutul Național de Sănătate Publică în lupta împotriva coronavirusului.

Respectarea regulilor ne ajută la menținerea unui mediu sigur pentru dumneavoastră. Vă mulțumim pentru înțelegere și vă dorim o vizită plăcută!

20 mai 2020

Toată ziua