Conferința Națională de Conservare și Restaurare „Doina Darvaș”, ediția a 14-a

Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” din Bucureşti organizează în perioada 4 – 5 noiembrie 2021 Conferinţa de conservare-restaurare „Doina Darvaş”, ediţia a XIV-a, cu tema ”Restaurarea patrimoniului cultural –abordări prioritare” care se va desfășura on-line.

Întâlnirea din acest an dorim să reprezinte nu doar un schimb de experienţă ştiinţific ci şi un manifest al lumii specialiştilor din domeniul cercetării, conservării şi restaurării patrimoniului. Astfel dorim să atragem atenţia, prin contribuţiile ştiinţifice selectate, asupra realizărilor şi noutăţilor din domeniu dar şi asupra priorităţilor, având în vedere declinul actual al protejării patrimoniului prin insuficienta finanţare, reducerea alarmantă a numărului profesioniştilor şi prin neînţelegerea importanţei, activităţii de salvare a patrimoniului.

Şi în acest an lucrările conferinţei vor fi publicate în  Buletinul de conservare-restaurare RESTITUTIO, volumul XIV în urma unui riguros proces de selecţie al comitetului ştiinţific al conferinţei.

Vineri, 5 noiembrie 2021, ora 13.00, în Sala Gheorghe Focșa va avea loc vernisajul expoziției – ”Restituiri – Artă, Tradiție, Meșteșug” care constituie o dovadă a preocupării specialiştilor din Laboratorul de Conservare şi Restaurare al Muzeului Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” privind  cercetarea, conservarea şi restaurarea bunurilor culturale. Aceasta cuprinde obiecte conservate şi restaurate pe parcursul anului 2021. Bunurile culturale aparţin inventarului unor obiective din expoziţia permanentă în aer liber, și din colecţiile muzeului (Ceramică, Lemn, Metal, Hârtie, Religioase, Port popular, Textile, Obiceiuri, Ţări străine).

Mai multe detalii: conservaremns@yahoo.com

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab