CONscience 2016

Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” din Bucureşti, aflat la aniversarea a 80 de ani de existenţă, a organizat şi în acest an Conferinţa de conservare-restaurare „Doina Darvaş”, ediţia a X-a, în perioada 2-4 noiembrie 2016, cu tema Recuperarea patrimoniului material şi imaterial – atitudini de conservare şi restaurare, reunind specialişti în domeniul cercetării, conservării şi restaurării patrimoniului.

Secţiunile CONScience 2016 au fost:

Cercetarea, conservarea şi restaurarea patrimoniului mobil
Cercetarea, conservarea şi restaurarea patrimoniului imobil.
Cu ocazia conferinţei a fost vernisată expoziţia Cunoaşte şi salvează, realizată cu obiecte conservate şi restaurate la Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”, precum şi expoziţia Restauratori români: arhitectul Ştefan Balş (1902-1994), organizată de Institutul Naţional al Patrimoniului.

Şi în acest an lucrările selectate de comitetul ştiinţific au fost publicate în RESTITUTIO, buletinul bilingv de conservare – restaurare, nr. 10.

Program CONscience 2016

02 - 04 nov. 2016