Expoziția „Vasile Stoica”

Joi, 7 martie 2019, ora 13:15, la Muzeului Național al Satului ”Dimitrie Gusti” va avea loc vernisajul expoziției Vasile Stoica, dedicată memoriei unui strălucit intelectual român, aparținând Generației Unirii.

Remarcat prin talente deosebite – și cel de poliglot și bun cunoscător al literaturii universale -, dar mai ales prin ardoarea cu care a susținut cauza unității românești, acest luptător pentru interesele țării sale, cu mari experiențe de negociator, și-a sfârșit viața condamnat pe nedrept într-o celulă a închisorii de la Jilava.

Viața și faptele sale sunt emblematice pentru istoria românilor din veacul XX. Prin nota lor de sublim, exemplaritate și tragism, ilustrează eforturile unei generații care și-a servit țara în condiții excepționale.

Demersul expozițional este sprijinit de documente și obiecte personale – în mare parte inedite primele, și necunoscute celelalte – care focalizează atenția asupra principalelor momente de viață, urmărind traseul acesteia prin deciziile luate de către Vasile Stoica și evenimentele excepționale la care acesta a fost participant direct sau martor.

Expoziția restituie traseul existențial al unui personaj cu drepturi de a fi considerat nu doar participant la istorie, ci chiar contribuitor direct la aceasta.

Despre contribuțiile diplomatului Vasile Stoica la consolidarea și afirmarea României vor vorbi  la deschiderea expoziției Acad. Ion Aurel Pop, președintele Academiei Române, Acad. Răzvan Teodorescu, vicepreședinte al Academiei Române, Acad. Sabina Ispas, director al Institutului de Etnografie și Folclor „Constantin Brăiloiu”, Acad. Emilian Dobrescu, Mirel Taloș, vicepreședintele ICR, Lia Mari Vasilescu, nepoata diplomatului și Prof. univ. dr. Ioan Opriș, Centrul Național de Cercelare și Documentare în Domeniul Muzeologiei „Radu Florescu”  Centrului de Istorie.

Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 7 martie – 14 aprilie 2019, de miercuri până duminică, între orele 09.00 – 17.00, în sala H.H. Stahl, Șos. Kiseleff nr. 30.

The event is finished.

07 mart. 2019 - 14 apr. 2019