Home Evenimente Evenimente Culturale La porţile soarelui. Sânzienele

La porţile soarelui. Sânzienele

Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” vă invită sâmbată, 24 iunie la evenimentul cultural  La porțile soarelui. Sânzienele.

Evenimentul propune restituirea către public a obiceiului practicat la solstiţiul de vară, Sânzienele sau Drăgaica, prin refacerea unor datini, credinţe, practici magice specifice înnoirii timpului în ziua de Sânziene, strâns legate de planta ce-i poartă numele – Sânziana.

Programul cuprinde: spectacol de datini, târgul meşterilor populari, atelier interactiv de creație, teatru de umbre.

11.00   De Sânziene – Teatru de umbre                                                                 (Sala Victor I. Popa)

14.00   Drăgaica – datini şi obiceiuri                                                                          (Scena Dumitra)

Ansamblul Hora al Colegiului Naţional Al. I. Cuza – Alexandria, jud Teleorman

Prezintă – actorul Alexandru Nicolae Mihai

13.00 – 14.00  În dialog cu meşteşugurile tradiţionale – Atelier de creaţie

Participare gratuită* în limita a 10 locuri / atelier

Împletituri din nuiele – Ioan Raduly – Şimoneşti, Harghita       (Casa Bancu)

9.00 – 19.00    Târgul meşterilor populari

Vă așteptăm, așadar, să vă întâlniți pe ulițele satului cu frumoasele Sânziene și obiceiurile de vară!

Mai multe informaţii:

Biroul Relaţii Publice

021 317 91 03 / int. 178

Date

24 iun. 2017
Terminat

Time

Locație

Muzeul Naţional al Satului "Dimitrie Gusti"

Înscrie-te la Newsletter-ul nostru!

Obțineți cele mai recente știri, oferte exclusive și actualizări ale muzeului.

TUR VIRTUAL MUZEUL SATULUI

Prezentare Muzeul Satului