Home Evenimente - Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” Expoziții Temporare Motive nepieritoare: covoare românești și persane într-un singur cadru

Motive nepieritoare: covoare românești și persane într-un singur cadru

Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” și Ambasada Republicii Islamice Iran în România vă invită să vizitați expoziția „Motive nepieritoare: covoare românești și persane într-un singur cadru”.

Expoziția își propune să prezinte publicului vizitator scoarțe românești din colecțiile de patrimoniu ale muzeului și să marcheze totodată 5 ani de la înscrierea pe Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanității UNESCO a dosarului „Tehnicile tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova”.

Covoarele persane, adevărate bijuterii ale culturii iraniene sunt expuse în dialog alături de scoarțele românești și invită la descoperirea simbolurior și poveștilor printre motivele geometrice, florale, zoomorfe, avimorfe etc.

Ţesăturile, care au împodobit interioarele locuinţelor tradiţionale, au devenit de-a lungul timpului, prin bogăţia, frumuseţea şi diversitatea lor, o adevărată marcă a satului românesc şi nu numai. Varietatea inventarului textil din fiecare casă era în relaţie directă cu nevoile stringente de viaţă ale ţăranului – izolarea termică a pereţilor din lemn, asigurarea intimităţii – dar şi cu dorinţa lui de a se înconjura  cu obiecte care să îi încânte privirea.

În cadrul deschiderii expoziției va avea loc și semnarea acordului cultural între Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” și Ambasada Republicii Islamice Iran în România pentru continuarea unei relații de colaborare îndelungate.

Expoziția va putea fi vizitată în perioada 20 decembrie 2021 – 20 martie 2022, la Sala de expoziții Foaier H. H. Stahl din Șos. Kiseleff, nr. 30, de miercuri până duminică, între orele 9.00 – 17.00.

20 dec. 2021 - 20 mart. 2022

Ambasada Republicii Islamice Iran în România