TÂRGUL DE SFINŢII APOSTOLI PETRU ŞI PAVEL

26 – 28 iunie 2020

Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” vă invită în perioada 26-28 iunie 2020 la tradiţionalul Târg de Sfinții Apostoli „Petru și Pavel”. La eveniment, pe scena Dumitra, vor fi prezenți: Ansamblul de datini și obiceiuri Vatra Hărmanului ( Hărman, jud.Brașov), Gelu Voicu și Taraful Lăutarii din Teleorman, Ansamblul folcloric Țara Vrancei ( Focșani, jud.Vrancea).

Nu vor lipsi atelierele de creație la care copiii vor putea afla secretele confecționării măștilor, opincilor, păpușilor și nu în ultimul rând, cum să folosească roata olarului pentru a transforma o bucată de lut într-o farfurie sau o cană. Înscrierile au loc la adresa programe.culturale@muzeul-satului.ro, cu cel puțin 24h înainte de atelier, sau la casieria din Șos. Kiseleff nr. 28, în ziua atelierului.

De asemenea, vor fi prezenți meșteri artizani renumiți de la care veţi putea târgui diverse obiecte.

În conformitate cu Ordinul nr. 2879/967/2020 privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților ı̂n condiții de siguranță sanitară ı̂n domeniul culturii, Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” pune la dispoziția publicului său vizitator:

• Dezinfectanți pentru mâini la fiecare intrare în muzeu;
  • Verificarea temperaturii prin intermediul termo scannerelor de la intrările în muzeu;
  • Posibilitatea plăților prin POS;
  • Spații de siguranță, delimitate ca atare;
  • Fluxuri de vizitare marcate corespunzător;
  • Afișe, anunțuri și panouri cu instrucțiuni pentru asigurarea unui mediu sigur din punct de vedere sanitar;

În momentul participării la evenimentele din incinta muzeului (târguri, ateliere, expoziții), publicul trebuie să respecte următoarele reguli:

• Purtarea măștii de protecție pe toată durata evenimentului;
  • Verificarea temperaturii la intrarea în muzeu (unde se află aparate de tip termo-scannere); În cazul în care temperatura înregistrată depășește 37,3° C este interzisă participarea la eveniment;
  • Spălarea și dezinfectarea mâinilor ori de câte ori este nevoie;
  • Menținerea distanței fizice de 1,5 m între persoane;
  • Evitarea formării de grupuri;
  • Vizionarea spectacolelor folclorice folosind spațiile din gradenele de lângă scenă marcate;
  • Participarea la ateliere de creație respectând regulile de distanțare fizică; însoțitorii sunt rugați să folosească căile de acces marcate și să păstreze distanța socială;
  • Aruncarea măștii la gunoi în recipiente separate, marcate corespunzător;

Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru faptul că vă protejați atât pe dumneavoastră,

cât și pe cei din jur și vă așteptăm cu drag la muzeu!

Date

26 iun. 2020 - 28 iun. 2020
Expired!

Time