Valul Grecesc

Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” București în colaborare cu Uniunea Elenă din România, Liga Navală Română, Asociația “Sculptor marinar Laurențiu Macarie” și TRUICART Events Brand au deschis marți 3 aprilie 2018 expoziţia de artă plastică “VALUL GRECESC”, ediția a VI-a 2018. Evenimentul a fost dedicat Zilei Naționale a Greciei (25 martie), cât și împlinirii a 90 de ani de la înfiinţarea Ligii Navale Române. În cadrul manifestării, ansamblul artistic „Asteria” al Comunităţii Elene din Bucureşti (solistă Silviana Arghiro), a susținut un moment artistic.

Expoziția reunește pe simeze creațiile a 27 de plasticieni consacrați atât pe plan național cât și international și va fi deschisă în perioada 3 – 20 aprilie 2018. Aceasta poate fi vizitată de miercuri până duminică, între orele 10.00 – 18.00 la Sala de Sticlă, aflată în sediul Muzeului Național „Dimitrie Gusti”, Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff, 28 – 30, sect. 1, București.

Iuliana Mariana Grumazescu
iuliana_grumazescu@yahoo.com