Vin Floriile cu soare si soarele cu Florii

Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” vă invită, în perioada 26 – 28 aprilie 2024,  la evenimentul cultural “Vin Floriile cu soare şi soarele cu Floriiprilejuit de marea sărbătoare a creştinătăţii și unul dintre cele mai mari praznice împărăteşti, Duminica Floriilor, când este retrăită intrarea triumfală a Domnului în Ierusalim, moment ce marchează începutul Săptămânii Patimilor.

Sărbătoarea Floriilor de la Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” oferă publicului vizitator întâlnirea cu meşterii populari și artiști. Anul acesta, după Sfânta Liturghie, oficiată la Biserica Turea din  Satul Nou de către Protosinghel Hrisant, de la Mănăstirea Radu Vodă din  Bucureştipublicul va fi invitat la scena Dumitra unde, artiști renumiți sosiți din întreaga țară  vor  cânta și vor dansa. De asemenea, în cele trei zile, pe aleile muzeului va avea loc Târgul de Florii, de unde veți putea cumpăra cadouri pentru cei dragi, dar și produse gastronomice specifice acestei perioade.

Vă aşteptăm cu drag să ne bucurăm împreună la mare sărbătoare!

VIN FLORIILE CU SOARE ŞI SOARELE CU FLORII

26 – 28 APRILIE 2024

VINERI, 26 APRILIE

9.00-19.00- Hai la Târgul de Florii… oale, străchini, linguri, ii, catrințe, opinci, dulcegării: plăcinte, cozonaci, turtă dulce, halviță, miere și multe flori!

SÂMBĂTĂ, 27 APRILIE  – Sâmbăta lui Lazăr

11.30- 14.00- Să învăţăm „să scriem” ouă de Paşti! – atelier de ouă încondeiate- Biserica Dragomireşti, Maramureş

Demonstraţie interactivă susținută de meșteri din Suceava: Elena Hojda, Valeria Fercal, Cristina Niga

9.00 – 19.00- Hai la Târgul de Florii… oale, străchini, linguri, ii, catrințe, opinci, dulcegării: plăcinte, cozonaci, turtă dulce, halviță, miere și multe flori!

DUMINICĂ, 28 APRILIE- Intrarea Domnului în Ierusalim – Duminica a  6-a din Post, Duminica Floriilor

9.00 – 11.30 – Sfânta Liturghie-  Biserica Turea, Satul Nou

Oficiază – Protosinghel Hrisant, Mănăstirea Radu Vodă, Bucureşti

“A venit un Om la Domnul!”, pricesne interpretate de Maria Tănase Marin (Valea Teleajănului, Prahova)