Ziua crucii. Cârstovul viilor

Muzeul Naţional al Satului”Dimitrie Gusti” vă așteaptă, în perioada 16 – 17 septembrie 2017, la evenimentul cultural Ziua Crucii. Cârstovul Viilor.

Sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci (14 septembrie) este sinonimă cu Cârstovul viilor, sărbătoare ce marchează, conform calendarului popular viticol, începutul culesului viilor și ”bătutul nucilor”.

Datinile şi obiceiurile specifice culesului viilor vor fi ilustrare de Ansamblul folcloric “Tradiţii luncaviţene”, din Luncaviţa, jud. Tulcea, şi de Ansamblul folcloric “Ţara Vrancei” din Focşani, jud. Vrancea.

Publicul va putea afla mai multe despre soiurile de vinuri de la somelierul Cramei Vinarte.

În cele două zile ale evenimentului, specialiștii muzeului vor conduce publicul vizitator către gospodăriile unde sunt reflectate prin construcții (instalații de tehnică populară) specifice și obiecte ocupația cultivării viței de vie și a producției de vin în România. Un recital muzical închinat vinului și veseliei va fi susțiunt instrumental de Dumitru Zamfira.

Iubitorii de artă populară vor putea achiziţiona din târgul organizat cu acest prilej obiecte confecţionate de meşterii populari venți din toată țara și gastronomie tradițională de sezon.

Mai multe informații:

Biroul Relații Publice

021 317 91 03/int. 178

SÂMBĂTĂ, 16 SEPTEMBRIE

13.00   Datini şi obiceiuri la culesul viilor în Dobrogea                                          (Scena Dumitra)

Ansamblul folcloric Tradiţii luncaviţene – Luncaviţa, Tulcea

13.45   Obiecte ştiute… dar uitate… din cramele de altădată! – concurs: Recunoaşteţi obiectele!

Cornel Dumitrescu, muzeograf

14.00   Prezentare soiuri de vinuri româneşti

Somelierul Cramei Vinarte, Mehedinţi

14.30   Ziceri despre vie şi vin – din creaţia lui Păstorel Teodoreanu

Actorul Alexandru Nicolae Mihai

16.00   Monumente… de pe drumul vinului… ghidaj tematic                        (întâlnire – Platou Arhondaric)

Instalaţii şi instrumentar specifice viticulturii

Coordonator – Marius Luca, muzeograf

(Hanul La Barieră, gospodăriile Jurilovca, Curteni)

Prezintă actorul Alexandru Nicolae Mihai

9.00 – 19.00  Târgul meşterilor populari, gastronomie tradiţională de sezon

DUMINICĂ, 17 SEPTEMBRIE

14.00   De la strugure …  la vin!  – datini şi obiceiuri la culesul viilor                    (Scena Dumitra)

Ansamblul folcloric Ţara Vrancei – Focşani, Vrancea

Coordonator – prof. Maria Murgoci

15.00   A ruginit frunza din vii… cântece la culesul viilor                                       (Scena Dumitra)

Dumitru Zamfira

15.15   Obiecte ştiute… dar uitate… din cramele de altădată! – concurs: Recunoaşteţi obiectele!

Cornel Dumitrescu, muzeograf

Prezintă actorul Alexandru Nicolae Mihai

16.00   Monumente… de pe drumul vinului… ghidaj tematic              (întâlnire – Platou Arhondaric)

Instalaţii şi instrumentar specifice viticulturii