Servicii culturale pentru terţi

2. »
  3. Noutăți
  4. »
  5. Servicii cu tarife pentru...
  6. »
  7. Servicii culturale pentru terţi
Conform Ordinului Ministrului Culturii 3170_22.07.2022– TARIFE APROBATE PENTRU MUZEUL NAȚIONAL AL SATULUI ”DIMITRIE GUSTI” din Bucureşti – vezi aici -, în vederea aducerii la îndeplinire a prevederilor acestuia:

Evenimente culturale

• 1. Organizare evenimente culturale 2.000 lei/h

mese rotunde, lansări de carte, conferinţe de presă, proiecții film, activități corporate*, demonstrații meșteșugărești*

* se adaugă costurile propuse de terți – meșteri populari, artiști și costul biletului de intrare;

Acţiuni interactive

• 1. Acţiuni interactive de ilustrare a datinilor şi obiceiurilor la români 1.500 lei/h

nuntă, botez, cununie civilă

La acestea se adaugă prețul biletelor de intrare în muzeu.

Consultanţă

• 1. Consultanţă experţi 300 lei

Conexe:

• 1. Logistică 500 lei/eveniment

bănci, scaune, mese, flipchart, proiecție video

SĂLI DE EXPOZIŢIE

Organizare expoziţie temporară la Muzeului Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”:
  • Gh Focşa 4.000 lei / 10 zile
  • H. H. Stahl 2.500 lei / 10 zile
  • Foaier H. H. Stahl 2.500 lei / 10 zile
  • Sala de Sticlă 1.500 lei / 10 zile
  • Casa Glod/Cantonul de Drum 1.000 lei / 10 zile

Toate aceste taxe vor face obiectul unui contract încheiat în prealabil între Muzeu şi instituţia/entititatea care solicită serviciul cultural, în baza unei solicitări scrise şi analizată şi aprobată de conducerea instituţiei.

Plata se va face:

Numerar/card bancar: la Casieria muzeului conform contractului
Ordin de plată, în conturile Muzeului specificate în contract
Solicitările se vor face în scris, prin Secretariat, pe fax -021 317 90 68

Analiza solicitării

Analiza solicitării se face în termen de 10 zile lucrătoare. Daca solicitarea necesita intocmirea unei oferte de pret mai elaborata (cu contractare de colaboratori, aprobari ISU, aprobari DSV, etc.) este posibil ca timpul de raspuns sa se prelungeasca cu pana la 20 zile lucratoare.

Cota de adaos comercial a Galeriei de Artă Populară şi Publicații

Se aprobă ca, la formarea preţurilor de vânzare cu amănuntul pentru mărfurile care se comercializează prin standurile proprii ale Muzeului Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” din Bucureşti, cota de adaos comercial maxim practicată este cuprinsă între 5 – 200 % la care se aplică T.V.A. în conform legislației în vigoare.

Înscrie-te la Newsletter-ul nostru!

Obțineți cele mai recente știri, oferte exclusive și actualizări ale muzeului.

TUR VIRTUAL MUZEUL SATULUI

Prezentare Muzeul Satului