Teatru viu LA MUZEUL SATULUI

Dragii nostri,
Din motive obiective, piesa de teatru viu ”Casa apicultorului. Pasiunea lui Ilie Boca” programata pentru sâmbătă, 23 octombrie 2021, ora 11.00, la Casa Cut, jud. Alba din Satul Nou se amână pentru duminică, 31 octombrie 2021, ora 11.00.
Accesul se va face prin achiziționarea biletului de intrare și cu respectarea tuturor regulilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, printre care și obligativitatea purtării măștii de protecție pe tot parcursul vizitei (interior și exterior), conform HG nr. 1090/2021 privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților ı̂n condiții de siguranță sanitară.
Detalii suplimentare: Programe culturale – programe.culturale@muzeul-satului.ro, 021 317 91 03/int. 190

Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” va invită la teatru. Proiectul educațional “Teatru Viu la Muzeul Satului” se va desfășura pe parcursul lunii octombrie si este una dintre formele interactive de teatru muzeal prin care dam viață poveștilor a doua case din muzeu: Casa Apicultorului din Satul Nou și Casa Rădești din Satul Vechi. Povestitorii, doi artiști cunoscuți, Nae Alexandru și Narcisa Băleanu, ne vor introduce in lumea satului de altădată, in 1936 si respectiv 1957.

Publicul prezent la Casa Apicultorului va afla mai multe despre creșterea albinelor, ce este pălanul, ce este o stupină, iar la Casa Rădești va fi invitat la…. o nunta ca-n povești!.

Așadar, sunteți invitați cu mic cu mare la Teatru Viu, la povești ”spuse altfel”:

Sâmbătă, 2 și 23 octombrie 2021, ora 11.00, Curtea Gospodăriei Cut, jud. Alba din Satul Nou

Duminică, 3 și 17 octombrie 2021, ora 11.00, Curtea Gospodăriei Rădești, jud. Galați din Satul Vechi

Accesul se face pe baza biletului de intrare în muzeu – 20 lei/adult, 10 lei/pensionar,           5 lei/elev, student.

Detalii suplimentare:

23 oct. 2021